Hatásvilágítási rendszereket tervezve és telepítve már-már magától értetődő, hogy a mérnöki feladatokon felül kiemelt figyelmet kell szentelnünk az esztétikai elképzeléseknek. Folyamatos rendelkezésére és segítségégére kell lennünk a projektben dolgozó építész és képzőművész kollégáknak, hogy a vízióból végül valóság születhessen. A technológia a szemükben sokszor a „szükséges rossz”. Mi ezt a kellemetlen érzést vagyunk hivatottak csökkenteni, megszűntetni, jobb esetben akár átfordítani egy új lehetőségeket magában hordozó izgalmas, pozitív érzéssé.
Nem volt ez másképp a makói Hagymatikum Gyógyfürdő újjönnan átadott szárnyában, annak galériáján helyet kapott, az egykori Makovecz Imre Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész legenda kézi rajzai által ihletett szoborcsoportot kísérő, fixen telepített AV installáció esetében sem. A projekt művészeti vezetője és producere, Horgas Péter, ambíciózus látványtervekkel indította el a műszaki tervezést. Bár tudtuk, hogy a büdzsé által megszabott keretek nem fognak minden elképzelés megvalósulását maradéktalanul lehetővé tenni, mégis igyekeztünk a végeredménnyel a lehető leghűbbek maradni az eredeti terveknek.
A 8 szoboregyüttesből álló installáció Atlantisz tengeralatti világát idézi meg, így a lámpaparkot is ennek megfelelően állítottuk össze. A szobrokat és a hamisítatlan Makovech fa belső kupolaszerkezeteket IP65-ös védettségű, 6 színt keverő (RGBWA+UV) vonalas és spot LED fényvetőkkel oldottuk meg. Ezt a kvázi alaprendszert több helyen a víz folyását imitáló, szintén IP65-ös védettségű Prolights Mosaico FX fényeffektekkel egészítettük ki, melyekkel a padlót és a szobrokat egyaránt megvilágítottuk. A víz folytonos változását és mozgását megjelenítendő nem volt kérdés, hogy minden fényvetőnek DMX vezérelhetőnek kell lennie, hiszen csak ez a protokoll kinál elégséges frissítési frekvenciát szcenikai igényű, dinamikus világítási képek programozásához. A tűpontos időzített indítást és leállítást, az üzemeltetőnek a manulális beavatkozási lehetőséget – tablet és hálózatos webserver elérés segítségével -, valamint a fényvetők RDM konfigurálását jól bevált Pharos Controls megoldásokkal oldottuk meg.
A szobrok külső megvilágításán kívül némely szobrokban kiépítésre kerültek vizálló LED szalagok, amik a szobrokon belülről erősítettek rá a sejtelmes, mélytengeri hangulatú világítási képekre. A telepítésben segítségünkre volt a kiváló szobrászművész, Vanyúr István „Piru”, aki tehetségével, gyakorlatiasságával és nyitottságával elengedhetetlen eleme volt a projekt sikerének.
Az AV aspektust 6 db IP védett tokozással ellátott Epson projektor és egy szintén vízálló NEXO hangrendszer valósítja meg – az installáció így válik teljes egésszé. Az egyik kupola padlóján interaktív vetítéssel találkozhatunk: a szoboregyüttesbe besétálva a lábunk alatt csobbanó víz teszi az elményt még immerzívebbé.