A kicsit Miskolc jelképének is számító 72 m magas 1963-ban épült többcélú (tv-torony, kilátó, presszó) létesítmény szerencsés időszakban kapott díszvilágítást.
A 2000-es évek elején terjedt el az a technikai lehetőség, mely alkalmas volt színes díszvilágítások létesítésére. A színházi világban jól ismert motoros színváltós vezérelhető lámpatestek kültéri változatai is elkészültek. Ide 2004-ben három oszlopra 4-4, azaz összesen 12 fényvetőt szereltek fel. Az 575 W fémhalogénlámpás fókuszálható optikás fényvetőkben előtét lemezes színkeveréssel érték el a kívánt színeket. Így a kilátó különböző színekben pompázhatott.
A berendezés évenkénti karbantartást, ezzel együtt pót alkatrészek beszerzését igényelte. Ez a gondozás azonban egy idő után akadozott, később elmaradt. A berendezés egy ideig fehér fénnyel még világított, később azonban üzemen kívülre került. Mivel a kilátó komplett felújítása néhány évvel ezelőtt belátható időtávon belüli valósággá válhatott, a világítás megújítását ezzel összefüggésben képzelték el.
Közben azonban a világítástechnikában is nagyot változott a világ. Megjelentek a LED-ek és a velük épített színváltós világítás sokkal üzembiztosabbá vált. Evidensnek tűnt, hogy a megújuló díszvilágítást lámpatest cserével lehet megoldani. A LED-es lámpatestek széles választéka azonban más megoldásra is lehetőséget kínált.
Miután többféle világítási kép megalkotása is felmerült, a díszvilágítás jellegének meghatározására próbavilágítást tartottak.
A próbavilágítás fő kérdése az volt, hogy épüljön-e helyi fényekből is kialakított lépcsőzetes világítás, ami a nemzeti színek megjelenítésére is alkalmas lehet, vagy maradjon a korábbi struktúra, azaz egységes egyszínű, de színváltásokkal rendelkező berendezés.
Résztvevők az előbbi mellett döntöttek, vagyis a magyar zászló színeit is láttatni kell.
A másik eldöntendő kérdés a vendéglátó szint megvilágításának kialakítása volt. Itt ugyanis a belső funkcionális világítás és a díszvilágítás összhangját kellett megteremteni. Amikor a presszó üzemel csak a belső világítás működik, viszont zárórát követően mind a belső, mind pedig a külső díszvilágítás is működni kezd.
A presszó szint külső díszvilágítási kialakítása egyedi megoldást igényelt. A nagy üveg felületeket alul és felül bekeretező homlokzati sávokat csak igen kisméretű vonalas lámpatestekkel lehetett egyenletesen deríteni. A hat oldal megvilágításához az alig két centiméter átmérőjű, kétféle optikával rendelkező 1315 mm hosszú 34 W T8 típusú Oxygen SMD gyártmányú lámpatestekből 88 darabra volt szükség.
A presszó belső díszvilágítását oldalanként a párkány magasságában elhelyezett 3-3, összesen tehát 18 db 1,2 m hosszú 78 W teljesítményű szélesen sugárzó Griven gyártmányú Parade L4 lámpatest szolgáltatja.
Mint említettük a díszvilágítás lépcsőzetes felépítésű. A legalsó traktust a mellvédre 7 db, a kőbábúkra 3 db extraszélesen sugárzó 73 W Capital 100 W fényvető világítja meg. Ez a lámpatest is Griven gyártmány.
Második lépcsőként a kilátó terasz sarkaiban 6 ugyanilyen lámpatestet szereltek fel, melyek a vendéglátó szint alsó felületét derítik. Mindkét szint fényvetőit vandálok elleni védelemmel látták el.
Az antenna torony világítását két teljesen különálló aspektusból oldották meg. A torony legfelső traktusát a meglévő oszlopokra szerelt két-két Griven gyártmányú 286 W Onyx XQ extrém keskenyen sugárzó fényvető emeli ki, míg az antenna többi részét a vendéglátó szint tetejére telepített három fényvető blokk lépcsőzetesen világítja meg.
A legalsó részre Capital 200 típusú 155 W szélesen sugárzó fényvetőket irányítottak, kicsit feljebb Capital 300 típusú 256 W közepesen sugárzó fényvetők derítik az antennatorony szakaszt, míg e felett ugyanilyen, de spot fényeloszlású lámpatestek világítják meg a torony részt.
A kilátó torony számtalan variációban kapcsolható díszvilágítását mint jeleztük a lépcsőzetesen telepített lámpatestek teszik lehetővé. Az öt világítási lépcsőt tehát a torony aljánál felszerelt, a kilátó szinten telepített, a presszót kívülről és belülről világító, a tetőre ültetett, valamint a három oszlopra telepített lámpatestek alkotják.
Az összesen 137 db lámpatestet tartalmazó berendezés teljesítménye közel 10 kW.
A díszvilágítástól független, önállóan működő ünnepi világítás is épült. A karácsonyi és a különféle események díszítésére készült fesztivál világítás számára mindhárom meglévő díszvilágítási tartóoszlopra két-két projektort szereltek. Egyikük a karácsonyi világítást szolgáltatja, mely statikus képeket fest a kilátó épületére, míg a másik projektorral mozgó képeket lehet produkálni.
A speciális kialakítású 600 W teljesítményű Goboservice gyártmányú DIVUM 50 K projektorok természetesen kültéri kivitelűek, IP54 védettséggel és IK 09 ütésállósággal rendelkeznek.
A hat projektor teljesítménye tehát 3,6 kW.
Az új látványos színes díszvilágítás az elmúlt év végén az ünnepi eseményekre készült el. A berendezés mindennap működik és a hírek szerint a helyiek jó szívvel méltatják, büszkék rá.
A komplett rendszer vezérlését a londoni székhelyű Pharos Controls kalapsínre szerelhető, 4 teljes DMX univerzum kiszolgálására képes LPC 4-es központja látja el. A jeldisztribúciót és az Ethernet-DMX/RDM konverziót 4db Artistic-Licence artLynx Quad egység végzi. A világítási képek üzemszerűen előre programozva, jeles dátumokhoz kötve automatikusan indulnak, de a miskolci városvezetés szakembereinek lehetőségük van a program manuális felülírására is az elosztón kialakításra került nyolcgombos tasztatúra segítségével. A vezérlőrendszer távoli elérésének előkészítésének érdekében az elosztóban szintén helyet kapott egy 4G/LTE képes Teltonika modem is.