A napokban adtunk át Budapesten két díszvilágítási berendezést. Bár önállóan is érdekesek lennének, de így egymás mellett még szembetűnőbb a jellegzetességük. Amíg ugyanis az Óbudai Evangélikus Templom díszvilágítása a hagyományos, fényár-világításos módszerrel készült, addig az Ericsson irodaház karakterét épületre szerelt lámpatestek hangsúlyozzák.

Természetesen a világítási kialakítások nem öncélúak, az egyes épülethez illenek. A templomnál fontos, hogy az épület egészben jelenjen meg és főleg a tornyot több irányból, már messziről lehessen látni. Kicsit vesszőparipánk is a torony minél egyenletesebb, a templom épülethez képest is kiemelt színtű megvilágítása. Úgy gondoljuk ebben az esetben is sikerült ezt az elvet megvalósítani.

Ehhez segítségünkre voltak a Griven gyár legújabb fejlesztései. A gyár korábban ugyanis csak színváltós LED-es lámpatesteket gyártott, de alkalmazkodva az igényekhez megjelent a fehér LED-es lámpatestekkel is. Az óbudai templomnál a templom körüli oszlopokról a nagyobb teljesítményű, 195 W-os keskenyen és közepesen sugárzó Jasper fényvetők a tornyot és a főhomlokzat felső részeit emelik ki, míg a kisebb teljesítményű, 66 W-os szélesen és közepesen sugárzó Zaphir lámpatestek az alsó traktusokat derítik. A díszvilágítás, a Budapest Világítási Mestertervével összhangban, 3000 K színhőmérsékletű LED-ekkel készült.

Az Ericsson irodaháznak csak a Duna felőli, a városképben dominánsan megjelenő homlokzata kapott díszvilágítást. A világítás kialakításánál tekintettel kellett arra lenni, hogy a környéken sorakoznak az este megvilágított építmények. A Nemzeti Színház, a Művészetek Palotája, a Rákóczi híd mind különleges építmény és díszvilágításuk is egyedi. (Szerencsére mindhárom díszvilágítási berendezés megépítésében kollégáink kulcsszerepet játszottak.)

Meg kellett találni azt a sajátosságot, ami megkülönbözteti, és szintén egyedivé teszi este az irodaházat. Ha mondjuk egy fényár világítást kapott volna az épület, észrevétlenül belesimult volna az esti látványba. A díszvilágításnak ezért a jellegzetes kontúrok „meghúzása” volt a célja. Ez a két homlokzati szakasz szélső függőleges és az ezeket összekötő felső vízszintes sávjainak kiemelését, továbbá a tetőzetet lezáró „koronának” a megvilágítását jelentette.

A keskenyebb függőleges sávokat a Meyer gyár idén megjelentett egyik újdonságával az 57 W-os keskenyen sugárzó Nano 5 fényvetővel rajzoltuk meg, míg a szélesebb sávot a Disano gyár 2 db 115 W teljesítményű keskenyen sugárzó Cripto Big fényvetőjével láttatjuk. A lámpatestek 300 mm kinyúlású karra kerültek az első emeleti traktus alsó vonalában.

A vízszintes sávokat felülről, szintén 300 mm kinyúlású tartókra szerelt lámpatestek derítik. A lámpatestek elvileg bármilyen hosszúak lehetnek, de a kezelhetőség megkönnyítése érdekében döntően 2 m hosszúak. Mindössze két esetben kellett 1 m-es hosszúakkal kiegészíteni. Az aszimmetrikus fényeloszlású, igen filigrán, mindössze 27 mm széles lámpatestek egyedi fejlesztésűek. Az ALU-45 fantázia nevű lámpatest méterenkénti teljesítménye 15 W. A díszvilágítás itt is 3000 K színhőmérsékletű LED-ekkel épült meg.