Július 4-én nyitotta meg kapuit és egészen augusztus 25-ig látogatható a Műcsarnokban a II. Építészeti Nemzeti Szalon FényArchitektúra című részkiállítása.

A Szalonon a kimagasló hazai építészeti eredmények bemutatása mellett különös hangsúlyt kap az építészeti térben és annak létrehozásában egyre fontosabbá váló közösségi erő, az együttes aktivitás. A FényArchitektúra szekció-kiállításon az építészeti forma születése egy különleges fénymátrixban, absztrakt módon jelenik meg. A félig virtuális ábrázolás segítségével a tér megmozdul, és a terek egymást követő alakváltozása is értelmezhetővé válik, így a látogatók átélhetik azokat az érzeteket, amelyeket az egyes téralkotási metódusok mentén létrehozott terek keltenek, bepillantást nyernek az építészeti gondolat születésébe. A részkiállítás az anyagtalan fény segítségével teremt térélményt.

https://www.facebook.com/m5tvhu/videos/396678967619706/

„Hogyan lehet fény segítségével térélményt létrehozni? Az építészeti formaalkotásban két alapvető metódust figyelhetünk meg. Kétféle gondolkodásmódot jelent ez, amely a Szalon kiállításon megjelenő épületekben is felfedezhető. Az egyiket nevezhetnénk, additívnak vagy konstruktívnak. Alapelemekből építkezik, azok viszonyát vizsgálja, tektonikusan építi egymásra, vagy éppen dekonstruálja. Lebegteti, elmetszi, áthatásokat hoz létre, vagy a formák szétbontásával nyer új elemeket és ezek segítségével hoz létre új térkompozíciót. A másik eljárás a faragáshoz hasonlítható. Egy nagy egészből váj ki térrészeket, vagy éppen egy kicsihez tapaszt hozzá, így növeszti formává. Inkább a természet formáiból indul ki. Ez a gondolkodásmód áll közelebb az organikusként jellemezhető építészeti magatartáshoz. A fénymátrix segítségével a tereket absztrakt módon jelenítjük meg.„ – osztja meg velünk gondolatait Botzheim Bálint, a kiállítás kurátora.

A különleges kiállítás nem mindennapi megnyitót kapott: Kállai Gábor nemzetközi sakk nagymester vont párhuzamot a sakk, az építészet és a fény építészetben betöltött szerepe között. A vendégeket Szegő György DLA a Műcsarnok művészeti igazgatója köszöntötte, ezt követte Böröcz Sándor – a kiállítás egyik kurátorának – bevezetője. Ez után következett a megnyitó performansz meglepetése. Merőben szokatlan módon, egy időben mindössze 25 vendég haladhatott át a fénnyel vetített vörös szőnyeges folyosón a kiállítási térbe, ahol a kiállítás kurátorai, Böröcz Sándor és Botzheim Bálint által megálmodott és a Healium Decoration által fejlesztett Lightformer program segítségével vezérelt fény-installációt nézhették meg.

Áramlás köztes térben, Élőkép Színház

A teljesen lesötétített teremben a komponált zenével összhangban mozduló, az építészeti gondolkodásmódokra reflektáló, mintegy 2400 fénygömbből álló három dimenziós fénymátrix-rendszert hoztak létre. A fényteret átszelő folyosóra lépve a látogatók maguk is a fénymátrixon belülre kerülnek. A lüktető ritmusú fényváltások és színek, a folyamatosan hallható zene különleges világba vezet, és így tárul a látogató elé maga a KIÁLLÍTÁS.

A megnyitón ebbe a különleges 3D fénytérbe hívogatta a vendégeket az Élőkép Színház „Áramlás köztes térben” című performansza. A már korábban említett zenei aláfestésről Mátrai Péter zeneszerző, erre a kiállításra komponált műve gondoskodott. Azok, akik a megnyitó napján nézték meg a szekció-kiállítást, olyan élményben részesültek, ami szinte minden érzékszervükre hatással volt.

A Műcsarnokban a II. Építészeti Nemzeti Szalon kiállításon augusztus 25-ig látogatható a FényArchitektúra című részkiállítás is.