Nem szorul magyarázatra, hogy miért esik jól a tikkasztó melegben a finom, hűsítő vízpára. Számos helyen találkozhatunk vízszintes csövekből kiszökellő párafelhőkkel. Ezek azonban elég korlátozott területet kezelnek.

Ezt a problémát igyekezett orvosolni egy érdekes ötlet, amely szerint egy függőleges oszlopból számtalan helyen lövellte ki a vízpára felhőket. Igazi felhőgyár jött létre.

Kísérletezések során lett végleges a koncepció: kiderült, hogy az ideális oszlopmagasság 20 m körül van és kb. 60-70 centiméterenként, azaz több, mint húsz helyen érdemes a párát kilövellni, mégpedig különböző irányokban, körbe-körbe.

A felhőgyár nemcsak nappal működik, hanem forró estéken, éjszakákon is rendelkezésére áll a hűsölni vágyóknak. A szerkezet természetesen sötétben világítást kap, amit összekapcsoltak a pára készítéssel, azaz minden kijövő párafelhőt az oszlopra szerelt tárcsákon elhelyezett lámpatesttel világítanak meg. Ezáltal egy lenyűgöző vizes fényjáték jön létre. Hogy még szenzációsabb legyen a látvány a világítás színváltós.

Az egyedülálló szerkezet tavaly Kőbányán került átadásra, de a sikerre való tekintettel hamarosan egy újabb is követte, ugyancsak Kőbányán. A két szerkezet tesztelés alatt áll, tapasztalatokat gyűjtenek, hogy mielőtt szélesebb körben is elterjedjen.

Egy-két olyan dolgot ugyanakkor mindenképpen érdemes megfontolni. A szerkezet összetett és ezért kicsit bonyolult. Folyamatosan egyenletes víznyomásra van szükség, a szivattyúknak, a vízpermetet előállító gépeknek stabilan kell működniük, az elhasznált vizet vissza kell forgatni a rendszerbe ügyelve közben arra, hogy az aknákat ne töltse meg a víz.  A világítást előre be lehet programozni, így a be- és kikapcsolás mellett a színes műsor választást is előre össze lehet állítani. Az elosztóban a vezérlőpultot el lehet helyezni, de az elosztó helyét úgy kell megválasztani, hogy még véletlenül se kerüljön a felhőgyár hatás körzetébe.

A berendezés időjárás és évszak függő. Nagyobb szél esetén nem használható és a fagyok idején ki kell kapcsolni. A berendezés ezért szél- és hőmérséklet mérővel van felszerelve, és a kritikus értékeknél automatikusan leállítja a berendezést, rosszabb esetben be sem kapcsolja.